Projekt ustawy o ustroju m.st. Warszawy przyniesie chaos mieszkańcom miasta i okolic, a korzyści będą mieli jedynie politycy PiS - wskazywali podczas piątkowego briefingu w Sejmie posłowie Nowoczesnej.

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego obejmującą ponad 30 gmin.

Do tej propozycji odnieśli się w piątek w Sejmie politycy Nowoczesnej, którzy wskazywali, że jest to "projekt, który przyniesie korzyści tylko politykom PiS, natomiast koszty poniosą mieszkańcy".

"To jest bardzo groźny projekt dla mieszkańców zarówno Warszawy, jak i podwarszawskich gmin. Ten projekt wniesie tylko chaos" - mówiła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Jak dodała, pomimo pozornego spowolnienia prac nad projektem, "my jako posłowie Nowoczesnej nie przestajemy protestować przeciwko tej ustawie". "Ta ustawa może wrócić do Sejmu równie nagle, jak się w nim pojawiła" - tłumaczyła.

Gasiuk-Pihowicz poinformowała, że posłowie Nowoczesnej solidaryzują się z mieszkańcami podwarszawskich gmin i protestem przeciwko lekceważeniu ich zdania. Z tego powodu posłowie udali się do okołostołecznych gmin, aby rozmawiać z samorządami o projekcie ustawy o ustroju Warszawy.

"Dzisiaj apelowaliśmy do samorządowców, aby wspierali wszystkie inicjatywy obywatelskie mające na celu przeprowadzenie referendum. Apelujemy do rządu, aby poprzez wojewodów nie blokować takich inicjatyw" - powiedziała Gasiuk-Pihowicz. Podkreśliła, że każda zmiana granic administracyjnych musi być konsultowana mieszkańcami.

Z kolei szef Nowoczesnej Ryszard Petru wskazał, że propozycja PiS nie ma na celu poprawy jakości funkcjonowania gmin, ale "jedynie przejęcie władzy".

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego, Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Poza nią w skład metropolii weszłyby 32 gminy z okolic Warszawy. Projekt spotkał się z krytyką samorządowców i opozycji.

W czwartek posłowie PiS deklarowali, że projekt ws. metropolii warszawskiej chcą poddać szerokiej dyskusji. Jak mówił autor tej propozycji Jacek Sasin (PiS), planowane są rozmowy z mieszkańcami, a także panele poświęcone projektowi z udziałem ekspertów.

W poniedziałek Rada Warszawy głosami PO przyjęła uchwałę ws. przeprowadzenia 26 marca referendum ws. zmian w ustroju Warszawy i zmiany jej granic. We wtorek natomiast o przeprowadzeniu referendum ws. przyłączenia do Warszawy zdecydowali radni Podkowy Leśnej. Podobne referendum ma się też odbyć w Legionowie.