Sondaż ośrodka Median, opublikowany na portalu hvg.hu, wykazał przygniatającą przewagę Fideszu nad rywalami. Wśród uprawnionych do głosowania osób pewnych swoich preferencji poparcie Fideszu wyniosło 60 proc. Następne w kolejności partie: skrajnie prawicowy Jobbik i Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) mogą liczyć odpowiednio na 13 i 10 proc. poparcia.

Na Koalicję Demokratyczną chce zagłosować 7 proc., na partie Polityka Może Być Inna oraz Egyuett (Razem) – po 3 proc.

W sondażu 2-procentowe poparcie zdobył Ruch Momentum, który zyskał popularność dzięki rozpoczętej kilka tygodni temu akcji zbierania podpisów na rzecz referendum w sprawie zorganizowania olimpiady w Budapeszcie w 2024 r., o co ubiegają się władze węgierskiej stolicy.

Wśród wszystkich zapytanych poparcie dla Fideszu wyniosło 37 proc., a Jobbiku i MSZP odpowiednio 10 i 8 proc.

W sondażu zapytano też o to, w jakim kierunku zmierzają sprawy w kraju. 46 proc. ankietowanych odparło, że w dobrym. Odsetek optymistów jest największy od jesieni 2010 r. Nieco więcej – 48 proc. – pesymistycznie widzi sytuację w kraju.

Również po raz pierwszy od 2010 r. co drugi respondent ocenił pracę rządu Viktora Orbana jako dobrą lub bardzo dobrą. Orban pozostaje najpopularniejszym politykiem kraju (poparcie dla niego wynosi 49 proc.) przed współprzewodniczącą partii Polityka Może Być Inna Bernadett Szel (38 proc.) i burmistrzem Segedynu Laszlo Botką z MSZP (34 proc.).

Median przeprowadził sondaż w styczniu.

Również w środę opublikowano wyniki sondażu ośrodka Szazadveg, który wykazał wzrost poparcia koalicji Fidesz-Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa (KDNP) o 2 pkt proc. od grudnia. Obecnie wśród wyborców pewnych swoich preferencji poparcie koalicji wynosi 48 proc., a następne w kolejności są Jobbik (19 proc.) i MSZP (18 proc.)

Sondaż Szazadveg przeprowadzono w lutym na próbie 100 osób. Margines błędu wyniósł 3,2 pkt proc.

Koalicja Fidesz-KDNP rządzi na Węgrzech od 2010 r. W wyborach w kwietniu 2014 r. uzyskała 44 proc. głosów, partie lewicowe w sumie - 26 proc., a Jobbik - 21 proc. Następne wybory parlamentarne odbędą się w przyszłym roku.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)