Cyberataki to nowa i bardzo niebezpieczna forma przestępczości, która może doprowadzić do destrukcji funkcjonowania państwa; służby wielu krajów współpracują, by temu przeciwdziałać - podkreślił w piątek koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

"Jest to nowa i bardzo groźna metoda ataków, która może doprowadzić do destrukcji funkcjonowania państwa i elementów infrastruktury krytycznej" - powiedział na konferencji prasowej Kamiński, pytany o cyberbezpieczeństwo Polski.

Jak podkreślił, to jedno z największych wyzwań stojących przed służbami specjalnymi nie tylko Polski, ale także wielu krajów. "To jest problem służb specjalnych państw demokratycznych, które w tym zakresie bardzo intensywnie razem pracują" - powiedział koordynator służb specjalnych.

"Jestem przekonany, że uchronimy naszą infrastrukturę krytyczną, gdyby była taka potrzeba. To jest problem ogólnoświatowy i spędza sen z powiek wielu funkcjonariuszom służb specjalnych, którzy dążą żeby w pełni zabezpieczyć interesy poszczególny państw" - dodał.

W listopadzie 2016 r. podczas IV konferencji "Cyber Security – bezpieczeństwo ponad granicami", eksperci podkreślali, że tylko współpraca i wymiana informacji pozwoli na skuteczne działania w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. cyberbezpieczeństwa gen. Włodzimierz Nowak wskazywał wtedy, że na świecie prawie 6,5 mld komputerów i innych urządzeń podłączonych jest do sieci, a przewiduje się, że do 2020 r. tych urządzeń będzie pomiędzy 21 a 30 mld. Jak mówił, w Polsce obecnie szacuje się, że ludzie w domach mają prawie 50 mln takich urządzeń.

1 grudnia 2016 r. ruszyło biuro do spraw cyberprzestępczości Komendy Głównej Policji. Zajmuje się ono m.in. koordynacją komórek policji do walki z cyberprzestępczością i rekomendować zmiany prawa poprawiające sytuację w tym obszarze.

W ostatnim raporcie przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych o stanie bezpieczeństwa w Polsce za 2014 r. wskazano, że w cyberprzestrzeni działają zarówno indywidualni przestępcy, jak i zorganizowane grupy przestępcze. Autorzy raportu wskazują, że rosnący dostęp do internetu sprzyja występowaniu różnego rodzaju zagrożeń, zarówno dotyczących bezpieczeństwa systemów informatycznych, jak i przestępczość o charakterze ekonomicznym, kryminalnym i narkotykowym.