Służba Polsce była treścią życia prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości nadania jego imienia KSAP. Jak dodał Lech Kaczyński z wielu przyczyn jest "wspaniałym patronem KSAP", m.in. dlatego, że był "wielkim państwowcem".

"Pan prezydent z wielu przyczyn jest wspaniałym patronem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej" - podkreślił Duda. "Po pierwsze, dlatego że był wielkim państwowcem, absolutnie służba Polsce była treścią jego życia, co do tego nie ma wątpliwości" - dodał.

Jak zaznaczył, prezydent Lech Kaczyński służył Polsce jeszcze w czasach, kiedy "działał w podziemiu" jako współpracownik Komitetu Obrony Robotników, współpracownik Solidarności, wtedy, gdy szkolił robotników z prawa pracy, a także kiedy był senatorem, posłem, ministrem w Kancelarii Prezydenta, szefem Naczelnej Izby Kontroli, ministrem sprawiedliwości.

Andrzej Duda mówił, że Lech Kaczyński jako prezydent był prezydentem "tej Polski, która chciała, żeby była Polską silną". "Żeby umiała jak cytował przed chwilą brat pana prezydenta pan premier Jarosław Kaczyński - bronić słabszych i nie musiała bać się silnych" - dodał.

W uroczystości nadania Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie imienia prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wzięli też udział premier Beata Szydło wraz z ministrami i politycy PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim.

Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia tablicy poświęconej patronowi KSAP prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu. Następnie premier Szydło przekazała Krajowej Szkole Administracji Publicznej nowy sztandar.