Organizacja Współpracy Islamskiej (OIC) zakwalifikowała w czwartek jako "zbrodnie wojenne" działania syryjskiego reżimu przeciwko oblężonym dzielnicom miasta Aleppo. Jej spotkanie odbyło się na wniosek Kuwejtu.

Sekretarz tej organizacji polityczno-religijnej Yusef al Ozaimin na zwołanym w trybie pilnym spotkaniu w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej obciążył społeczność międzynarodową odpowiedzialnością za sytuację w Aleppo. Zażądał "podjęcia pilnych działań w celu zaprzestania ludobójstwa wymierzonego przeciwko ludności syryjskiej".

Jego wystąpienie nadała państwowa telewizja Arabii Saudyjskiej.

Al Ozaimin zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o pomoc humanitarną i leki dla ludności przebywającej w strefie konfliktu, wysłanie tam międzynarodowych obserwatorów i postawienie przed sądem "zbrodniarzy wojennych".

Ewakuacja uczestników walk z ostatnich oblężonych części miasta i stref kontrolowanych przez powstańców w zachodniej części prowincji Aleppo powinna być "dobrowolna, a nie przymusowa" - podkreślił sekretarz OIC.

Uczestnicy konferencji zaapelowali też o ustanowienie bezpiecznych korytarzy ewakuacji dla ludności cywilnej i o pomoc humanitarną dla ludności Aleppo.

Kraje OIC były reprezentowane na spotkaniu w Dżuddzie przez ministrów spraw zagranicznych.

Szef dyplomacji kuwejckiej Muhammad Sabah as-Salim as-Sabah nazwał kryzys syryjski "najgorszym we współczesnej historii". Podkreślił, że "nie jest możliwe jego rozwiązanie środkami militarnymi".

OIC powstała w 1969 roku i skupia kraje muzułmańskie; Dżudda jest jej siedzibą. (PAP)