Mieszkańcy nie odbierają zamówionego węgla. Samorządy będą mogły go odkupić

dodatek węglowy, węgiel, pieniądze
dodatek węglowy, węgiel, pieniądzeShutterstock
8 lutego 2023

Ministerstwo Aktywów Państwowych zapowiedziało, że jeśli mieszkańcy nie odbiorą zamówionego węgla, gminy będą mogły odkupić go po cenie rynkowej. Samorządy nie chcą jednak ponosić tego ryzyka i proponują inne rozwiązania.

Podczas spotkań z przedstawicielami MAP samorządowcy wielokrotnie podnosili przede wszystkim problem zbyt wolnych dostaw zamówionego przez gminy węgla. Jeszcze na początku stycznia sygnalizowano, że na Mazowszu większość samorządów otrzymała 15-30 proc. zamówionego paliwa. Ciepła zima i spadające ceny spowodowały jednak, że część gmin zaczęła sygnalizować problem z odbiorem paliwa przez mieszkańców. O ile na dziś problem nie jest powszechny, o tyle samorządowcy oczekują nowelizacji ustawy z 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2236) - tak aby gminy nie poniosły z tego tytułu dodatkowych kosztów. Resort aktywów państwowych uspokaja, że nie zostawi samorządów z niepotrzebnym węglem, jednak jak na razie nie przewiduje możliwości jego zwrotu.

Pozostało 90% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png