Urzędy pracy zapłacą grudniową składkę za bezrobotnych bez zasiłku

paragraf
<p>paragraf</p>ShutterStock
14 grudnia 2022

Jeśli pośredniak nie zdąży uiścić do końca roku składki zdrowotnej za osoby, które zarejestrują się w tym miesiącu jako bezrobotne i nie będą miały prawa do zasiłku, otrzyma na ten cel pieniądze od wojewody.

Tak wynika z informacji przekazanych przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia podczas ostatniego posiedzenia zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Zajmowała się ona m.in. wnioskiem zgłoszonym przez Związek Powiatów Polskich (ZPP) dotyczącym uchwalonej przez Sejm 16 listopada br. ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Nowelizuje ona wiele innych aktów prawnych, w tym przepisy ustawy z 27 kwietnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.). Po wejściu w życie nowych przepisów powiatowe urzędy pracy (PUP) nie będą od przyszłego roku zobligowane do płacenia składki zdrowotnej za osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku lub stypendium (ale będą je nadal zgłaszać do ubezpieczenia zdrowotnego).

Pozostało 64% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png