"Wykonamy wyroki TK"

Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senatu
Krzysztof KwiatkowskiDGP
29 kwietnia 2008

Rozmawiamy z KRZYSZTOFEM KWIATKOWSKIM, przewodniczącym Komisji Ustawodawczej Senatu - Chcemy wykonać wszystkie zaległe i bieżące wyroki Trybunału Konstytucyjnego do końca tej kadencji. Jest to realne, choć przy tworzeniu nowych przepisów niezbędna jest zdecydowanie większa aktywność zarówno rządu, jak i Sejmu.

• Senat postanowił w tej kadencji wykonać wszystkie zaległe wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Jak pan chce dokonać tego ambitnego zadania?

- Sytuacja jest naprawdę dramatyczna, urąga standardom państwa prawa. Trybunał stwierdza niekonstytucyjność przepisów, powstają luki prawne i nikt z tym nic nie robi. Dlatego postanowiliśmy nadrobić wszystkie zaległości do końca tej kadencji. Na wykonanie czeka ok. 100 wyroków Trybunału Konstytucyjnego, a do zamknięcia projektu przez Senat wymagane jest współdziałanie Sejmu i rządu. Przy realizacji części wyroków - tych systemowych i z konsekwencjami finansowymi dla budżetu - mimo najlepszych chęci nie powinniśmy postępować wbrew jego stanowisku. Jesteśmy jednak zdecydowani ten cel osiągnąć, nawet kosztem zdolności Komisji do wychodzenia z własnymi inicjatywami.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: GP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.