Służebność przesyłu: Tylko sąd zmusi zakład energetyczny do płacenia za korzystanie z działkiCzy mogę żądać od firmy energetycznej wynagrodzenia w zamian za służebność przesyłu urządzeń energetycznych położonych na mojej posesji? – pyta pan Paweł. – W 2009 roku w wyniku modernizacji tych urządzeń dokonano wymiany słupa, do którego nowym ciągiem przeprowadzono linię WN 15kV o długości 98 metrów. Anna Ochremiak•26 kwietnia 2013
Rolnik dwuzawodowiec straci emeryturę z KRUSPan Władysław mieszka w małej wiosce na Mazurach. Od 28 lat prowadzi gospodarstwo rolne. Cztery lata temu okazało się, że w ochotniczej straży pożarnej nie ma kierowcy wozu bojowego. Gdyby więc we wsi lub w okolicznych lasach wybuchł pożar, nie miałby kto wyjechać wozem strażackim. – Na prośbę szefa OSP zdecydowałem się na podpisanie umowy-zlecenia na wykonywanie pracy jako kierowca wozu bojowego. Nie przypuszczałem, że taka umowa zgłoszona do ZUS spowoduje, że stracę prawo do emerytury rolniczej, bo nie uzyskam wymaganego okresu ubezpieczenia. Czy rzeczywiście będę skazany na najniższe świadczenie z ZUS? – pyta czytelnik.Bożena Wiktorowska•26 kwietnia 2013
Wojna o spadek: Jak go podzielić, kiedy każdy chce więcejPan Antoni i jego dwaj bracia odziedziczyli majątek po ojcu. – Mamy postanowienie o nabyciu przez nas spadku. Nie możemy się jednak porozumieć w sprawie podziału jego składników. Czy w takiej sytuacji o rozstrzygnięcie powinniśmy się zwrócić do sądu? – pyta nasz czytelnik.26 kwietnia 2013
Czy można zainteresowanym przekazać dane autoraProwadzę niewielki branżowy portal internetowy, którego zasadą jest, że każdy może przysłać tekst i zdjęcia, jednak publikacja poprzedzona jest opracowaniem redakcyjnym. Do redakcji przychodzi wiele e-maili, są także telefony z prośbą o kontakt do autorów. Nie udostępniamy tych kontaktów bez pytania właścicieli o zgodę, ale zajmuje nam to mnóstwo czasu.Anna Ochremiak•19 kwietnia 2013
Gdzie można się poskarżyć na prawnikaZwróciłem się do prawnika o poradę prawną – pisze pan Arkadiusz. – Wszedłem do biura, do poczekalni wyszedł pan, przedstawił się jako mecenas, a ja na to, że mam problem natury prawnej. Podałem dokumenty, on je skserował, bąknął coś pod nosem i tyle. Zażądał 160 zł. Nie miałem dokładnie tyle, więc podałem mu 200 zł. Reszty nie dostałem. Anna Ochremiak•19 kwietnia 2013
Rozwód z orzeczeniem o winie jest korzystniejszy dla opuszczonegoPani Katarzyna dobiega czterdziestki, ma dwoje dzieci. Do niedawna miała poukładane życie i męża, teraz jednak on poznał młodszą, zakochał się, spodziewa się z nią dziecka. Żąda rozwodu, jak najszybciej i bez orzekania o winie. Argumentuje, że to przyspieszy sprawę w sądzie, nie będzie konieczności składania aż tylu zeznań, powoływania świadków. – Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem, ale czy rozwód bez orzekania o winie nie pociągnie konsekwencji, jakich dziś nie potrafię przewidzieć? – pyta kobieta.Małgorzata Raczkowska•12 kwietnia 2013
Nauczyciel na urlopie dla poratowania zdrowia musi odpoczywaćOd 20 lat pracuję jako nauczycielka na pełen etat. Jednocześnie od 10 lat jestem zatrudniona w wyższej uczelni, gdzie moje pensum wynosi zaledwie 120 godzin rocznie – mówi pani Maria. – Od pewnego czasu cierpię na poważne dolegliwości neurologiczne i ortopedyczne, które utrudniają mi funkcjonowanie w zawodzie: nie jestem w stanie pisać na tablicy ani sprawdzać prac domowych. Zalecono mi od września roczny urlop dla poratowania zdrowia. Mam jednak problem. Wzięłam kredyt na zakup mieszkania. Boję się, że gdybym na rok zrezygnowała również z zajęć na uczelni, to potem mogę już tej pracy nie dostać, a poza tym nie będę w stanie go spłacać. Ze względu na inną specyfikę i dużo niższe pensum zajęcia na uczelni są dla mnie znacznie mniej obciążające. Nie wiem jednak, czy korzystając z urlopu zdrowotnego w szkole, mogę kontynuować pracę na uczelni? – martwi się czytelniczka.Anna Ochremiak•12 kwietnia 2013
Czy pracodawca może się domagać informacji o dochodach żonyPan Franciszek jest funkcjonariuszem Służby Więziennej. – Co roku musimy składać oświadczenie majątkowe. Od niedawna żąda się od nas dodatkowo także wykazu dochodów małżonka. Mam jednak wątpliwości, czy faktycznie musimy podawać takie dane – pyta nasz czytelnik.Maria Kuźniar•12 kwietnia 2013
Kto zapłaci za skutki wypadku w tramwajuPani Franciszka w towarzystwie koleżanki jechała wieczorem tramwajem. – Byłyśmy elegancko ubrane, bo wybierałyśmy do teatru – opowiada czytelniczka. – W pewnym momencie motorniczy, który właśnie rozmawiał przez telefon komórkowy, ostro zahamował. Przewróciłam się tak nieszczęśliwie, że złamałam rękę. 12 kwietnia 2013
Kiedy dług zmarłego dziecka przechodzi na rodzicówFirma windykacyjna żąda ode mnie spłaty wraz z odsetkami pożyczki, którą zaciągnął mój zmarły przed rokiem syn. Nie pomagają tłumaczenia, że nic nie wiedziałam o długu dziecka, bo firma argumentuje, że nie odrzuciłam spadku po synu, więc odpowiadam za jego długi. Na razie bezskutecznie domagam się również udostępnienia dokumentów potwierdzających zadłużenie mojego zmarłego dziecka. Co mam robić? – pyta pani Aldona.Piotr Pieńkosz•12 kwietnia 2013
Na nadbudowę strychu musi być zgoda wspólnotyPani Beata jest właścicielką wyodrębnionego mieszkania i wraz z pozostałymi współwłaścicielami tworzy wspólnotę mieszkaniową. Budynek ma cztery piętra i osiem mieszkań, a zarząd, który kieruje sprawami wspólnoty, chce nadbudować strych i dodać piąte piętro. Osoby zamieszkałe na ostatniej kondygnacji sprzeciwiają się temu w obawie, że ich mieszkania ulegną zniszczeniu podczas remontu. Czy zarząd może taką decyzję podjąć bez zgody właścicieli mieszkań – pyta pani Beata.05 kwietnia 2013
Za przetrzymywanie książek z biblioteki grozi windykacjaJestem czytelniczką dzielnicowej biblioteki publicznej. Ostatnio dostałam list z firmy windykacyjnej z informacją, że muszę zapłacić za niezwróconą książkę, bo w przeciwnym razie podejmą stosowne działania w celu przymusowego wyegzekwowania należności. Piotr Pieńkosz•05 kwietnia 2013
Nie używasz konta bankowego, to nie będziesz go miałDostałam list polecony z banku z informacją, że moje konto zostało zamknięte. Jako powód wskazano brak obrotów na rachunku przez 24 miesiące z rzędu. Ta decyzja banku mocno mnie zirytowała. To prawda, konta nie używałam, ale brak stałych opłat za rachunek powodował, że go nie zamknęłam licząc, że kiedyś może się jeszcze przydać. Czy w takiej sytuacji bank miał prawo wypowiedzieć mi umowę – pyta pani Grażyna.Piotr Pieńkosz•05 kwietnia 2013
Kto może postawić fotoradarPrzez naszą miejscowość przebiega droga powiatowa. Nie jest bardzo szeroka, ale przelotowa. I choć obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę, to kierowcy nie przejmują się nim wcale. Tymczasem dzieci przechodzą przez jezdnię do szkoły, dorośli do pracy, do sklepu. Jest naprawdę niebezpiecznie. A skoro ograniczenie prędkości nie skutkuje, to może poskutkowałby radar? – zastanawia się pan Tadeusz. – Gdyby tak jeden pirat drogowy i drugi dostali mandat, zapamiętaliby może, że należy jechać wolniej. Przetrzepanie kieszeni jest najskuteczniejszym spowalniaczem. Tylko jak spowodować, by radar w naszej miejscowości stanął? – pyta czytelnik.Anna Ochremiak•29 marca 2013
Bank pobiera bezprawnie prowizje? Możesz się poskarżyćBank pobrał prowizję za prowadzenie rachunku, mimo że spełniałam warunki do uniknięcia opłaty, bo zapewniałam comiesięczne wpływy na konto w wysokości tysiąca złotych. Złożyłam reklamację w banku, by odzyskać błędnie pobrane środki. Niestety, po lekturze internetowych forów wiem, że problem z niesłusznie zaksięgowanymi opłatami w tej instytucji dotyczy większej liczby osób. W jaki sposób mogę zwrócić uwagę organów państwa na tę wątpliwą od strony prawnej praktykę banku? – pyta pani Grażyna.Piotr Pieńkosz•29 marca 2013
Spadek z długami: Czy można uniknąć spłaty kredytu za zmarłego małżonkaPani Zuzanna owdowiała. Jest jedyną spadkobierczynią zmarłego męża, który oprócz niewielkiego majątku pozostawił, jak się okazało, również długi. – Wkrótce po pogrzebie przyszło wezwanie z banku do jednorazowej spłaty kredytu, który zaciągnął mąż i którego nie zdążył spłacić przed śmiercią – pisze pani Zuzanna. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa. Nie zawierali intercyzy. – Dlaczego bank nie umorzył niezapłaconej części kredytu, skoro kredytobiorca, czyli mój mąż, nie żyje? – zastanawia się czytelniczka. – Czy muszę oddać pieniądze, mimo że nie wyrażałam zgody na zadłużenie się przez męża? – pyta.22 marca 2013
Chcesz ulokować swoje pieniądze w SKOK-u? Pamiętaj, że to nie jest bankKończy mi się lokata bankowa i koleżanka namawia mnie, by przenieść pieniądze do SKOK-u, bo ona ma tam lepsze oprocentowanie. – Ja jednak się waham: oddać pieniądze do banku to co innego, są jakieś gwarancje. Ale SKOK to chyba nie to samo co bank? – zastanawia się pani Alina.Małgorzata Raczkowska•22 marca 2013
Zobacz, kiedy ZUS nie przeliczy Twojej emeryturyZwróciłem się do ZUS o powtórne przeliczenie emerytury i jej podwyższenie – opowiada pan Leonard. – Spotkałem się z odmową, choć wielu znajomych dostało podwyżki po przeliczeniu. Ja przepracowałem 37 lat składkowych i przeszedłem na emeryturę 1 września 2005 r. Później jeszcze pracowałem na podstawie umowy zlecenia przez kolejne 6 miesięcy, to znaczy do końca lutego 2006 r. ZUS twierdzi, że to nie jest wystarczający powód, by przeliczyć moją emeryturę, ponieważ urodziłem się w 1948 r. Dlaczego? – pyta zmartwiony emeryt.Anna Ochremiak•15 marca 2013
Rowerzysta także musi przestrzegać kodeksu drogowegoPani Anna rozpoczęła już sezon rowerowy. - Podczas ostatniego porywu wiosny wybrałam się na wycieczkę. Zwykle jeżdżę do lasu, ale wtedy było tam jeszcze mnóstwo błota – pisze czytelniczka. – Kręciłam się po małych uliczkach, ścieżkach rowerowych, chodnikach. Kiedy wracałam do domu, wjechałam pod prąd w niedużą osiedlową ulicę jednokierunkową i ktoś zwrócił mi uwagę, że kodeks drogowy też mnie obowiązuje. Uważam, że to przesada – twierdzi czytelniczka.Anna Ochremiak•15 marca 2013
Sprawdź, ile trzeba zapłacić za dokumenty potrzebne do wyliczenia emeryturyPani Wanda podjęła starania o naliczenie kapitału początkowego przez ZUS, aby poznać wysokość przyszłej emerytury. – Musiałam zebrać wszystkie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniach. Większość byłych pracodawców przysłała je szybko i bezpłatnie. Niestety jeden z zakładów, w którym pracowałam w latach 1988–1992, już nie istnieje, więc zwróciłam się do firmy, która przechowuje jego dokumentację. Dostałam od nich pismo informujące, że otrzymam stosowne dokumenty, kiedy wpłacę na ich rachunek 246 zł tytułem zapłaty za usługę archiwizacyjną. Jestem zaskoczona żądaniem tak wysokiej opłaty za wystawienie dwustronicowego dokumentu – pisze oburzona czytelniczka. Czy to zgodne z prawem? – pyta.Mariusz Mosiołek•15 marca 2013