Bezrobocie jest w Polsce bardzo wysokie. Jest oczywiście prawdą, że wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest pewna liczba takich, którzy albo pracują na czarno, albo pracy de facto podjąć nie chcą. Ale jest też spora grupa bezrobotnych, którzy się nie rejestrują (albo nie mają takiej możliwości). Generalnie nie ma powodów, by współczynnik 14 proc. bezrobocia kwestionować. Czy wysokie bezrobocie (powiedzmy ponad 6 proc.) musi być w Polsce trwałe? Nie musi, ale jest to prawdopodobne.
Zwalczanie bezrobocia jest dziś najczęściej utożsamiane z trojakiego rodzaju działaniami: deregulacją rynku pracy, szkoleniem bezrobotnych oraz mikroekonomiczną stymulacją finansową (różnego rodzaju ulgi podatkowe) i wprowadzaniem ułatwień dla przedsiębiorców. Pewne nadzieje wiąże się też z polityką pieniężną nacelowaną przede wszystkim na potanienie (dzięki redukcji stóp procentowych) inwestycji.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.