Zastępca wójta zarobi też po wyborach. Pieniądze będzie pobierać nawet przez cztery miesiące

Praca w urzędach samorządowych
Praca w urzędach samorządowychDGP
21 marca 2014

W jesiennych wyborach nie wszyscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wywalczą reelekcję. W takiej sytuacji gminę czekają dodatkowe koszty związane z odprawami oraz wręczaniem wypowiedzeń bliskim współpracownikom byłych włodarzy. W efekcie od ogłoszenia wyników do faktycznego pożegnania się ze starą ekipą mija kilka miesięcy. W tym czasie zastępcy byłych wójtów czy burmistrzów pobierają wynagrodzenie, choć większość z nich jest zwolniona ze świadczenia pracy.

Wicekierownicy jednostek samorządowych zatrudniani są na podstawie powołania. Dokonuje się tego z art. 29 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.). Wynika z niego m.in., że po upływie kadencji wójta jego zastępca pełni swe obowiązki do czasu ich objęcia przez zastępcę nowego wójta. W praktyce takie osoby zatrudniane są na czas nieokreślony.

Pozostało 91% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png