Minister finansów zgodził się na przekazanie gminom środków z rezerwy na sfinansowanie wynoszących 250 zł miesięcznie dodatków do wynagrodzeń pracowników socjalnych. Na ten cel ma trafić do samorządów 46 mln zł.
Zgodnie z przepisami ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.) dodatek przysługuje tym zainteresowanym, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe (np. przeprowadzają rodzinne wywiady środowiskowe) w terenie. Jest to obowiązkowy składnik ich wynagrodzenia, co oznacza, że ośrodki pomocy społecznej i tak muszą go im wypłacić. Przy czym gminy otrzymywały na ten cel dotację z budżetu państwa. Sytuacja zmieniła się nagle w 2014 r., kiedy to po podziale pieniędzy z rezerwy celowej okazało się, że pochodzące z niej środki nie będą przeznaczone na dodatki.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.