Dyrektor zarabia więcej niż minister? Podwyżki dla szefów urzędu wciąż możliwe

Dokument urzędowy
Dlaczego podwyżki należy uzgodnić z prezydentem?ShutterStock
15 grudnia 2015

Premier, ministrowie, wojewodowie i ich zastępcy zarabiają często mniej od swoich podwładnych. Ten stan może zmienić prezydent.

2404336-zarobki-najwazniejszych-osob.jpg
Zarobki najważniejszych osób w państwie

Od 2008 r. średnia płaca w tzw. R (osób piastujących najwyższe stanowiska w państwie) wynosi 12 tys. zł miesięcznie, a dla osób na stanowiskach dyrektorskich o kilkaset złotych więcej. Ta dysproporcja może jeszcze się zwiększyć, bowiem ministrów czy ich zastępców ominą podwyżki, które będą miały miejsce w przyszłym roku w administracji rządowej. Przy czym zamrożenie w nowym projekcie budżetu na 2016 r. kwoty bazowej wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (wciąż będzie wynosić 1766,46 zł) nie przesądza ostatecznie o tym, że podwyżek dla R nie będzie. Można je przeprowadzić, podwyższając mnożniki kwoty bazowej. Decyzję w tej sprawie musi podjąć prezydent RP.

Podwyżka dla erki?

Pozostało 91% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png