Ewidencje i dokumentacje akcyzowe trzeba będzie prowadzić w formie elektronicznej dopiero od 1 stycznia 2023 r. – zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który czeka na przyjęcie przez rząd.
Celem nowelizacji – jak pisaliśmy w artykule „Czas na kolejne zmiany w akcyzie” (DGP nr 124/2021) – jest wdrożenie trzech unijnych dyrektyw: 2020/262 (zwanej horyzontalną), 2020/1151 (zwanej alkoholową) i dyrektywy 2019/2235. Skutkiem byłoby m.in. wprowadzenie do ustawy o podatku akcyzowym przepisu, zgodnie z którym dosłodzenie piwa po zakończeniu procesu fermentacji podwyższy podstawę opodatkowania akcyzą (będzie to oznaczać odwrócenie skutków wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 17 maja 2018 r., sygn. C-30/17).
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.