Autopromocja

Komplementariusz płaci większy PIT, gdy zysk wypracowała spółka jawna

ludzie osoby postacie postaci grupy grupa grupowanie podziały społeczne badania statystyczne badania demoskopijne wykresy schematy
Skoro w 2023 r. wspólnicy nie mieli statusu komplementariusza, a teraz otrzymają zyski wypracowane jeszcze przez spółkę jawną, to przy wypłacie zysku nie można pomniejszyć zryczałtowanego PIT.ShutterStock
29 kwietnia 2025

Jeżeli zysk wypracowała spółka jawna, a wypłaci go powstała z jej przekształcenia spółka komandytowa, to nie można odjąć CIT zapłaconego przez jawną od zryczałtowanego PIT należnego od komplementariuszy spółki komandytowej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Chodziło o spółkę komandytową, która najpierw przekształciła się w spółkę jawną, a następnie planowała ponownie zostać spółką komandytową.

Będąc spółką jawną, stała się ona podatnikiem CIT (nie złożyła informacji CIT-15J). W 2023 r. wypracowała zysk. Miał on być wypłacony wspólnikom dopiero po jej ponownym przekształceniu w spółkę komandytową.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.