Autopromocja

Trzeba wykazać rozrachunki z jednostkami powiązanymi

26 października 2011

Podmioty, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, rozpoczęły już przygotowania do sporządzenia sprawozdania za 2011 rok.

Firmy muszą wyodrębnić w poszczególnych elementach sprawozdania finansowego salda i operacje dotyczące jednostek powiązanych. Ich definicje określa ustawa o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).

Piotr Bejger, starszy menedżer w PwC, spotkał się z sytuacją, że polska spółka kapitałowa należąca do koncernu międzynarodowego kupowała część towarów od spółki z Francji. Przy tym francuska spółka była kontrolowana w 50 proc. przez koncern, a w pozostałych 50 proc. przez inną jednostkę niepowiązaną z koncernem (struktura typu joint venture). Zarząd polskiej spółki uznał, że spółka francuska jest jednostką powiązaną i na dzień bilansowy zobowiązania wobec tej jednostki zostały wykazane jako zobowiązania od jednostek powiązanych.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.