Uzależnienie uznania towaru za próbkę od liczby przekazywanych egzemplarzy demonstracyjnych może budzić wątpliwości co do zgodności z prawem wspólnotowym
Opodatkowane VAT będą wszelkie nieodpłatne przekazania towarów przez podatnika bez względu na ich związek z prowadzoną działalnością. Zmiana ta zawarta w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o VAT (czeka na drugie czytanie w Sejmie) ma wejść w życie 1 marca 2011 r. Poza zakresem opodatkowania pozostaną przypadki, gdy przedmiotem nieodpłatnego przekazania będą prezenty o małej wartości, próbki i drukowane materiały reklamowe i informacyjne. W związku z niedawnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 30 września 2010 r. (C-581/08) wątpliwości może budzić pozostawienie w ustawie o VAT w obecnym kształcie definicji próbek.
Przez próbkę należy rozumieć niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.