Bubel prawny dotyczący przeksięgowań w bilansach jest korzystnie interpretowany przez resort zdrowia. Ale dla audytorów to za mało.
Chodzi tu o art. 8 ustawy z 14 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 742), zgodnie z którym szpitale mają obowiązek do końca roku przeksięgować z funduszy własnych do międzyokresowych rozliczeń przychodów kwoty odzwierciedlające wartość niezamortyzowanych środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie lub sfinansowanych z dotacji przed 1 lipca 2011 r. To oznacza gigantyczną operację rachunkową i kłopoty dla audytorów, którzy będą badać sprawozdania publicznych placówek medycznych. Tym bardziej, że z brzmienie przepisu sugeruje, iż dotyczy on także środków trwałych, w jakie szpitale zostały wyposażone przez swoich właścicieli, np. samorządy.
Ministerstwo Zdrowia po kilku tygodniach analiz przedstawiło jednak stanowisko, że obowiązek przeksięgowania nie obejmuje majątku przekazanego szpitalom przez organy założycielskie.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.