Druga i kolejne restrukturyzacje bez podatku dochodowego

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, WSA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że przepisy, zgodnie z którymi neutralna podatkowo jest tylko pierwsza wymiana udziałów, łączenie lub podział spółek, są niezgodne z unijną dyrektywą 2009/133/WEShutterstock
23 czerwca 2025

Przepisy, zgodnie z którymi neutralna podatkowo jest tylko pierwsza wymiana udziałów, łączenie lub podział spółek, są niezgodne z unijną dyrektywą 2009/133/WE – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Wyrok ten zapadł 5 czerwca br., tj. trzy dni po skierowaniu przez WSA w Gliwicach pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. akt I SA/Gl 34/25). O pytaniu pisaliśmy szerzej w artykule „Druga i kolejne restrukturyzacje. TSUE oceni, co z podatkiem” (DGP 107/2025).

Wyrok warszawskiego sądu jest kolejnym już korzystnym orzeczeniem w sprawie obowiązujących od 2022 r. przepisów o podatkowych skutkach restrukturyzacji spółek. Wcześniej podobnie orzekły m.in. WSA w Gliwicach z 28 kwietnia 2023 r. (I SA/Gl 14/23) i WSA w Olsztynie z 28 czerwca 2023 r. (I SA/Ol 118/23).

Pozostało 91% treści
Czytaj wszystkie artykuły
już od 14,90 zł za pierwszy miesiąc.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381455mega.png
381148mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.