Dbałość o uczelniany park może być z odliczeniem VAT

Ogród małe drzewo drzewa do ogrodu Garden,With,Maple,Trees,Acer,Platanoides,-,Globosum,(,Ball
Uczelnia może odjąć podatek VAT wynikający z faktur za utrzymanie parku wokół rektoratu.ShutterStock
26 maja 2025

Uczelnia może odjąć podatek wynikający z faktur za utrzymanie parku wokół rektoratu, jeżeli teren ten służy także działalności opodatkowanej. Do ustalenia jest tylko kwestia proporcji tego odliczenia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o uczelnię wyższą, która chciała się upewnić, czy może częściowo odliczyć VAT wynikający z faktur za prace pielęgnacyjne i nasadzenia drzew w parku otaczającym budynek rektoratu. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że należący do niej park, choć jest ogólnodostępny, bywa wykorzystywany do działalności opodatkowanej VAT. Jego teren, ze względu na walory estetyczne i zabytkowe, bywa np. wynajmowany jako plan filmowy.

Poza tym – jak podkreśliła uczelnia – park otacza rektorat, a więc ma związek z ogólnie prowadzoną przez nią działalnością, w tym pośrednio z działalnością opodatkowaną VAT, taką jak wynajem nieruchomości, usługi badawcze, sprzedaż książek, zakwaterowanie osób.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.