Problemy związane z lojalkami dla lekarzy to nie tylko koszty i braki kadrowe. Wiele z nich dotyczy interpretacji przepisów, które weszły w życie 24 sierpnia. Wątpliwościami przerzucają się nawzajem zainteresowane środowisko lekarskie, resort zdrowia i prawnicy.
Od sierpnia obowiązują przepisy, na mocy których lekarz może zgodzić się na ograniczenie mu swobody wyboru miejsca pracy w zamian za podwyżkę. Po pierwsze chodzi o swoiste lojalki dla specjalistów, które wprowadzają w istocie zakaz konkurencji – przywiązują ich do jednego szpitala i – w dużym uproszczeniu – nie pozwalają wykonywać tej samej pracy w innych (przy czym obejmują one tylko zatrudnionych na umowie o pracę). Po drugie chodzi o bony patriotyczne dla rezydentów, które wymuszają odpracowanie stażu przez dwa lata w dowolnej placówce w Polsce realizującej świadczenia finansowane ze środków publicznych.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.