Autopromocja

"Przed elektrowniami wiatrowymi rosną nowe bariery"

Ostatnio próbuje się nałożyć na inwestycje wiatrowe dodatkowe ograniczenia w zakresie lokalizacji, wynikające z ochrony obszarów Natura 2000 – mówi Anna Pasławska-Misztal
Ostatnio próbuje się nałożyć na inwestycje wiatrowe dodatkowe ograniczenia w zakresie lokalizacji, wynikające z ochrony obszarów Natura 2000 – mówi Anna Pasławska-Misztal Fot. FotoeverestDGP
25 listopada 2009

Rozmawiamy z ANNĄ PASŁAWSKĄ-MISZTAL, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej - Inwestorzy w energetykę wiatrową w Polsce muszą ostatnio stawiać czoła dodatkowym ograniczeniom w zakresie lokalizacji swoich przedsięwzięć i wyśrubowanym wymaganiom monitoringu środowiskowego.

Co sprawia, że energetyka wiatrowa to najszybciej rozwijająca się dziedzina energetyki odnawialnej?

Przyczyn jest wiele. Elektrownie wiatrowe to sprawdzona technologia produkcji energii elektrycznej, która pozwala na osiągnięcie znacznych przyrostów mocy zainstalowanej. Współcześnie na lądzie montowane są elektrownie wiatrowe o mocy do 3 MW, a na morzu testowane są nawet instalacje o mocy do 10 MW (prototyp angielskiego producenta). Na ogół siłownie są instalowane w zespołach, nazywanych farmami wiatrowymi, które osiągają moc kilkudziesięciu, a nawet kilkuset megawatów. Największą farmę wybudowano ostatnio w Teksasie – ma ona moc 781,5 MW.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.