Pandemia stworzyła liczne problemy społeczno-ekonomiczne w krajach naszego regionu. Europejskie oraz Krajowe Plany Odbudowy otwierają jednak nowe perspektywy rozwoju. W jaki sposób współpraca regionalna może pomóc w przezwyciężeniu problemów oraz w przyspieszeniu rozwoju Karpat? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy debaty „Strategia Karpacka. Krajowy Plan Odbudowy” podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Międzypaństwowa współpraca gospodarcza w regionie Karpat ma wieloletnią tradycję. Już w 1993 roku przedstawiciele władz lokalnych Polski, Słowacji, Węgier oraz Ukrainy podpisali deklarację utworzenia Euroregionu Karpackiego, do którego zadań należało wspieranie transgranicznej współpracy. W kolejnych latach następował rozwój tej współpracy, czego skutkiem było rozpoczęcie starań o przyjęcie makroregionalnej strategii Karpat na szczeblu unijnym. W tej chwili stworzenie Strategii Karpackiej stanowi cel działalności Międzyregionalnej Grupy „Karpaty” Europejskiego Komitetu Regionów, do której należą przedstawiciele Czech, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Łącznie kraje te odpowiadają za 9 proc. PKB Unii Europejskiej, a ich mieszkańcy stanowią blisko 19 proc. populacji europejskiej wspólnoty.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.