Metody ustalania wysokości dochodów gospodarstw rolnych mogą być różne, co jest zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
TK rozpatrywał wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR). Zdaniem Rady, dochody osób utrzymujących się z pracy w gospodarstwie wyliczane są w różny sposób, w zależności od celu, jakiemu ma to służyć. Rada uważa, że przepisy różnych ustaw, stanowiących podstawę tych wyliczeń, są niespójne i naruszają zasadę pewności prawa i bezpieczeństwa prawnego obywateli.
KRIR wystąpił o stwierdzenie niezgodności przepisów kilku ustaw z Konstytucją. Trybunał jednak orzekł, że przepisy ustaw: o podatku rolnym i o pomocy społecznej, dotyczące ustalania wysokości dochodu, są zgodne z ustawą zasadniczą. Ustawy te służą realizacji odmiennych zadań, toteż nie stanowią zespołu regulacji - poinformował TK w komunikacie.
"Nie ma więc podstaw do twierdzenia, że ustawodawca powinien w jednolity sposób określić kryteria dochodowe w jednej i drugiej ustawie" - czytamy.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu