Autopromocja

Nokia traci udział w rynku smartfonów

12 sierpnia 2011

Nokia jest nadal największym na świecie producentem telefonów komórkowych, ale jego pozycja słabnie. W drugim kwartale udział Finów w globalnym komórkowym rynku wynosił już tylko 22,8 proc.

Poinformowała o tym badająca rynek firma Gartner. W minionych latach udział Nokii w rynku komórek sięgał nawet 40 proc. Powodem słabnięcia pozycji Nokii jest ofensywa smartfonów; w tym segmencie fińska firma straciła kontakt z rywalami – firmami Apple i Google. Gartner obliczył, że co czwarta sprzedawana komórka to smartfon. Rok wcześniej było to 17 proc.

Konkurencja na rynku to rywalizacja między systemami operacyjnymi, a nie poszczególnymi producentami. Na czoło wysunął się system Android Google’a, instalowany w telefonach wielu producentów. Udział Androida w rynku smartfonów wynosi 43,4 proc. Rok wcześniej było to zaledwie 17,2 proc.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.