Firma Intel wraz z partnerami branżowymi już przeprowadziła testy, które miały na celu określenie wpływu niedawno wprowadzonych aktualizacji zabezpieczeń na ogólną wydajność systemu.

Czym jest Meltdown i Spectre?

Meltdown to luka wynikająca z optymalizacji, dzięki której komputery zyskują na przyspieszeniu. Polega to na tym, że programy odczytują dane systemu operacyjnego bądź innych aplikacji i wykonują potencjalnie potrzebne obliczenia. Z tego powodu komputery zostały narażone na wycieki wrażliwych informacji. Dotyczy to nie tylko komputerów, ale każdej technologii wykorzystującej procesory Intel, AMD i ARM – od serwerów bankowych, przez smart-TV, po chmury danych.

Odrębny i trudniejszy do wyeliminowania problem stanowi Spectre, w odróżnieniu od Meltdownu w niektórych wariantach dotykająca również produktów AMD - między innymi procesorów Ryzen. Ta podatność umożliwia aplikacjom (w tym złośliwym skryptom na stronach internetowych) wykradanie haseł, informacji logowania i innych wrażliwych danych uruchomionych na komputerze procesów.