"Masowa” operacja lądowa Izraela w Strefie Gazy byłaby "błędem" - oświadczył w środę w Kairze prezydent Francji Emmanuel Macron. Jego zdaniem izraelska ofensywa "zagrażałaby życiu ludności cywilnej", a Izrael i tak nie zyskałby ochrony w dłuższej perspektywie czasowej.

"Interwencja na lądzie, jeśli ma na celu wyeliminowanie grup terrorystycznych całkowicie zidentyfikowanych, ma definicję w prawie międzynarodowym" – powiedział Macron, podkreślając, że Izrael ma prawo do obrony.

"Jeśli jednak byłaby to masowa interwencja, która zagrażałaby życiu ludności cywilnej, to myślę, że byłby to błąd (...) także dla Izraela, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby chroniła Izrael w dłuższej perspektywie i ponieważ jest to niezgodne z szacunkiem dla ludności cywilnej, międzynarodowego prawa humanitarnego, a nawet zasad wojny" – powiedział francuski przywódca przed odlotem z Kairu, gdzie spotkał się z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim.

Wcześniej w środę Macron powiedział, że idea istnienia dwóch państw - Izraela i Palestyny - "nie jest przestarzała". (PAP)

zm/ mal/