Kanada wyśle na Łotwę 15 czołgów Leopard 2 i zwiększy liczbę swoich żołnierzy, stacjonujących tam w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO – poinformowała w piątek kanadyjska minister obrony Anita Anand.

Kanada wyśle na Łotwę 15 czołgów Leopard 2A4M oraz dodatkowe wyposażenie wozów bojowych i transportowych, łącznie 50 pojazdów oraz 130 osób personelu. Czołgi pochodzą z dwóch kanadyjskich baz - w Gagetown i Edmonton. Żołnierze i pojazdy znajdą się na Łotwie przed jesienią – przekazała Anand podczas wirtualnej konferencji prasowej z Brukseli.

„Kanada i wszyscy sojusznicy z NATO będą zawsze bronić każdego cala naszego terytorium” - podkreśliła.

Dodała, że przedmiotem rozmów z sojusznikami jest zwiększenie sił NATO na Łotwie do poziomu brygady. Kanada ma obecnie na Łotwie, gdzie od 2017 r. jest państwem ramowym grupy NATO, około 800 żołnierzy, do których jesienią dołączy kolejnych 130.

„Rozmawiamy z innymi krajami na temat udziału” - powiedziała Anand, odpowiadając na pytanie o możliwy udział innych krajów NATO w zwiększonych siłach NATO na Łotwie.

W skład grupy bojowej NATO na Łotwie - oprócz Kanadyjczyków - wchodzą żołnierze z Polski, Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii. Siły Zbrojne RP wysłały tam pododdział pancerny, liczący do 200 żołnierzy i pracowników.

Brygada wojska kraju NATO to przeciętnie 5 tys. osób.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ mal/