Były dziennikarz Fox News Tucker Carlson po raz kolejny szerzy kłamstwa leżące w interesie Rosji - napisał w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

W ocenie Żaryna Carlson - świadomie lub nie - realizuje cele rosyjskiej propagandy i po raz kolejny szerzy kłamstwa leżące w interesie Rosji. Dodał, że w pierwszym odcinku swojego autorskiego programu, Carlson odniósł się do sytuacji na Ukrainie i wysadzenia zapory w Nowej Kachowce.

"Powielając rosyjskie kłamstwa dziennikarz sformułował - nie poparte żadnymi dowodami - tezy o rzekomej winie Ukraińców, którzy mieli zniszczyć tamę na Dnieprze" - napisał Żaryn i przytoczył wypowiedź Carlsona, w której miał on powiedzieć, że "wysadzenie zapory w Nowej Kachowce może było złe dla Ukrainy, ale dotknęło Rosję bardziej. I może właśnie z tego powodu ukraiński rząd zdecydował się ją zniszczyć".

"Ponadto totalnie ignorując aktualny stan rzeczy związany z agresją Rosji na Ukrainę stwierdził iż, +zapora należała do Rosjan, została zbudowana przez rosyjski rząd i obecnie znajduje się na terytorium należącym do Rosji+ (de facto okupowanym przez Rosję)" - napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Dodał, że "kłamliwa wypowiedź Tuckera Carlsona została podchwycona i rezonuje w rosyjskich mediach, które od razu informowały, że amerykański dziennikarz o katastrofę na Dnieprze obwinia ukraińską władzę".

"Sądząc, że demaskuje spisek i obnaża kłamstwa Carlson Tucker stał się narzędziem rosyjskiej operacji dezinformacyjnej budującej fałszywy obraz wysadzenia zapory na Dnieprze, w której pełni on – przydatną i istotną dla Kremla - rolę +pożytecznego idioty+" - napisał Żaryn.

Jego zdaniem warto pamiętać, że "wykorzystanie +pożytecznych idiotów+ jest według rosyjskiej doktryny jednym z elementów stosowania tzw. środków aktywnych i ma ono na celu wspieranie działań dezinformacyjnych, decepcyjnych czy agenturalnych".(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ agz/