Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), kierowana przez premiera Pedro Sancheza, przegrała niedzielne wybory do władz regionalnych i samorządowych w Hiszpanii, wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu głosów z ponad 99,7 proc. okręgów wyborczych.

hiszpaniZwyciężyła centroprawicowa Partia Ludowa (PP), na którą zagłosowało 31,5 proc. uczestników niedzielnych wyborów, czyli o blisko 9 pkt. procentowych więcej niż podczas wyborów w 2019 r. Ugrupowanie to wygrało we wspólnotach autonomicznych Madrytu, Murcji, Balearów, Aragonii, Walencji, Kantabrii oraz w La Rioja.

Socjaliści premiera Sancheza otrzymali 28,1 proc głosów, co oznacza 1,2 pkt. procentowych mniej niż w wyborach w 2019 r. Zwyciężyli na Wyspach Kanaryjskich, w Asturii, Kastylii-La Manchy oraz w Estremadurze.

Na trzecim miejscu uplasowała się konserwatywna partia Vox z poparciem 7,1 proc., czyli o blisko 4 pkt. procentowe więcej niż podczas poprzednich wyborów regionalnych i lokalnych.

Niedzielne wybory są uznawane za sprawdzian dla partii politycznych w Hiszpanii przed zaplanowanymi na tegoroczną jesień wyborami parlamentarnymi. (PAP)

zat/ jm/