W środę wieczorem na lotnisku Schiphol w Amsterdamie wylądował samolot z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - informują niderlandzkie media. Wizyta nie była wcześniej zapowiadana, jak podaje dziennik „De Telegraaf”, ze względów bezpieczeństwa.

Ukraiński prezydent przyleciał do Niderlandów z Finlandii samolotem holenderskiego rządu - podają media. To będzie pierwsza wizyta Zełenskiego w Niderlandach.

Prezydent spotka się w czwartek z holenderskim premierem oraz parlamentarzystami - podaje rozgłośnia NOS Radio 1. Do Hagi ma także przyjechać premier Belgii Aleksander De Croo.

W czwartek ma wygłosić w Hadze przemówienie pod hasłem "Nie ma pokoju bez sprawiedliwości" - podały holenderskie media. W Hadze mieści się siedziba Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

Holenderskie media przypominają, że 4 maja jest Dniem Pamięci Ofiar II Wojny Światowej i późniejszych konfliktów zbrojnych w Holandii, ale podkreślają jednocześnie, że wizyta prezydenta Ukrainy w Niderlandach nie została wcześniej oficjalnie zaplanowana na ten termin.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mms/