Rosja będzie prawdopodobnie zaniepokojona serią eksplozji w ostatnich dniach wokół okupowanego Mariupola, który do tej pory uważała za znajdujący się poza zasięgiem ukraińskich możliwości uderzeniowych - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że od wtorku 21 lutego prorosyjscy urzędnicy poinformowali o co najmniej 14 wybuchach wokół okupowanego przez Rosję miasta Mariupol, a miejsca tych zdarzeń obejmowały skład amunicji na lotnisku, dwa składy paliw oraz hutę, którą Rosja wykorzystuje jako bazę wojskową. Mariupol leży co najmniej 80 km od linii frontu.

"Rosja będzie prawdopodobnie zaniepokojona faktem, że niewyjaśnione eksplozje mają miejsce w strefie, którą prawdopodobnie wcześniej oceniała jako znajdującą się poza zasięgiem rutynowych ukraińskich możliwości uderzeniowych. Mariupol, choć poważnie zniszczony na początku wojny, jest ważny dla Rosji, ponieważ jest to największe miasto zdobyte przez Rosję w 2022 roku, które nadal kontroluje, i leży na kluczowym szlaku logistycznym" - napisano. (PAP)

bjn/ adj/