Premier Włoch Giorgia Meloni, która w poniedziałek złożyła wizytę w Polsce, przeprowadziła telefoniczną rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem- poinformowała wieczorem kancelaria szefowej rządu w Rzymie. Oboje dosłownie minęli się na lotnisku w Rzeszowie, z którego Joe Biden odlatywał do Warszawy po wizycie na Ukrainie i na którym wylądowała Giorgia Meloni w drodze do Kijowa.

Kancelaria premiera Włoch przekazała, że prezydent Biden zadzwonił do Giorgii Meloni, gdy przybył do Polski z Ukrainy.

Jak poinformowano przywódcy obu krajów dyskutowali o ścisłej koordynacji w ramach wsparcia dla Ukrainy, włącznie z pomocą w dziedzinie bezpieczeństwa, a także gospodarczej i humanitarnej.

Włoska premier w czasie kilkugodzinnej wizyty w Warszawie spotkała się z szefem rządu Mateuszem Morawieckim, a następnie z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie Giorgia Meloni udała się na lotnisko w Rzeszowie, gdzie chwilę wcześniej wystartował do Warszawy samolot Air Force One z Joe Bidenem, który przybył tam po podróży pociągiem z Kijowa.

Do stolicy Ukrainy włoska premier przyjedzie pociągiem we wtorek rano. Spotka się tam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/