Czy podczas wizyty w Warszawie premier Włoch Giorgia Meloni zdoła także spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem? - zastanawiają się obecni w Polsce wysłannicy włoskich mediów. Po południu w poniedziałek szefowa włoskiego rządu spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, a następnie z prezydentem Andrzejem Dudą. Po wizycie w Polsce uda się na Ukrainę.

To pierwsza wizyta Giorgii Meloni w Polsce, odkąd w październiku zeszłego roku stanęła na czele rządu centroprawicy po wygranych przez nią wyborach.

Już kilka tygodni wcześniej włoska premier zapowiadała, że pojedzie do Kijowa przed pierwszą rocznicą napaści Rosji na Ukrainę. W stolicy tego kraju oczekiwana jest według nieoficjalnych informacji we wtorek.

Na Ukrainę szefowa rządu Włoch ma wyruszyć w poniedziałkowy wieczór po rozmowach w Warszawie.

Korespondenci włoskich mediów informują, że podejmowane są też próby organizacji spotkania Giorgii Meloni z amerykańskim prezydentem, który po niezapowiedzianej poniedziałkowej wizycie na Ukrainie przybędzie do Warszawy. Spekulacje te nie zostały zdementowane przez włoską stronę rządową - odnotowują gazety.

Teoretycznie takie spotkanie jest możliwe - zaznacza wysłannik dziennika "La Stampa". "La Repubblica" także podkreśla, że istnieje taka możliwość, choć wydaje się to trudne.(PAP)

sw/ mms/