Rosyjska księgarnia nie zdołała rozesłać klientom SMS-ów o możliwości kupna książki historycznej, bo zablokowali je operatorzy telefonii komórkowej; powodem był tytuł książki, opisującej dzieje dyktatur w Hiszpanii, Portugalii i Grecji - "Koniec reżimu".

Jak podał w piątek niezależny portal Meduza, w takie tarapaty wpadła księgarnia Falanster, gdy jeden z pracowników próbował wysłać klientom SMS-y o tym, że interesująca ich książka jest w sprzedaży. W treści SMS-a znalazł się tytuł książki: "Koniec reżimu: jak zakończyły się trzy dyktatury w Europie" i informacja, że książkę można odebrać w ciągu trzech dni.

Po kilku dniach księgarnia dowiedziała się, że SMS-y nie dotarły do odbiorców. Okazało się, że zablokowali je operatorzy telefonii komórkowej z powodu "treści, które mogą naruszać prawo rosyjskie". Dopiero usunięcie tytułu sprawiło, że odbiorcy otrzymali wiadomość.

Autorem książki jest znany politolog i publicysta Aleksandr Baunow. Blisko 500-stronicowa pozycja opisująca upadek rządów gen. Francisco Franco w Hiszpanii, Antonio Salazara w Portugalii i junty "czarnych pułkowników" w Grecji stała się bestsellerem. Przy czym - w ocenie komentatorów - autor unika jakichkolwiek analogii i aluzji do współczesności. (PAP)

awl/ mms/