Komisja Europejska wypłaciła we wtorek Ukrainie pierwszą transzę w wysokości 3 mld euro z pakietu pomocy makrofinansowej o wartości do 18 mld euro, zaakceptowanego ostatecznie przez Radę UE w połowie grudnia 2022 roku.

"Wspieranie Ukrainy w zaspokajaniu jej potrzeb finansowych w obliczu rosyjskiej agresji jest zarówno kluczowe, jak i pilne. Dzisiejsza wypłata pierwszych 3 mld euro z maksymalnie 18 mld euro wsparcia makrofinansowego uzgodnionego w grudniu pokazuje, że Komisja działa z największą szybkością i determinacją" - oświadczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Przekazane środki mają być przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń i emerytur oraz utrzymywanie podstawowych usług publicznych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla uchodźców wewnętrznych. Pieniądze pozwolą także Ukrainie zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudowywać infrastrukturę krytyczną zniszczoną w wyniku rosyjskiej inwazji.

Kolejne płatności w wysokości 1,5 mld euro miesięcznie mają być realizowane od marca i będą uzależnione od zadowalających postępów we wdrażaniu uzgodnionych warunków, a także stałego przestrzegania wymogów sprawozdawczych - podała KE.

"20 docelowych warunków politycznych, które Ukraina i Komisja uznają za możliwe do spełnienia do końca 2023 roku, dotyczą czterech obszarów polityki: stabilności makrofinansowej, reform strukturalnych i dobrego rządzenia, praworządności i zwalczania korupcji oraz energetyki" - zaznaczyła KE.

Środki na wsparcie dla Ukrainy w ramach tego pakietu pochodzą z pożyczek na rynkach kapitałowych.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/