Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w poniedziałek, iż dysponuje informacjami, że Rosja planuje długotrwały atak na Ukrainę przy użyciu dronów produkcji irańskiej typu Shahed, licząc na wyczerpanie obrony powietrznej i systemu energetycznego Ukrainy.

"Mamy informacje, że Rosja planuje długotrwały atak przy użyciu shahedów. Może stawiać na wyczerpanie - naszych ludzi, obrony przeciwlotniczej, naszej energetyki" - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Zaapelował, by uczynić wszystko, by "ten cel terrorystów, tak jak inne, poniósł fiasko".

Podkreślił, że w ciągu dwóch dni 2023 roku ukraińska obrona strąciła ponad 80 dronów wystrzelonych przez wojska rosyjskie.

Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat ocenił w poniedziałek, że Rosjanie mogą przeprowadzić kolejny duży atak przed 7 stycznia, gdy przypada prawosławne Boże Narodzenie.

Zełenski nie wymienił konkretnych dat w kontekście doniesień o planowanym ataku, ale powiedział, że liczba zestrzelonych bezzałogowców może "w najbliższym czasie" wzrosnąć.(PAP)

awl/ mal/