Dziś w Windhuk Polska oddaje hołd ofiarom niemieckiego ludobójstwa z lat 1904-1908; wspieramy Namibię w walce o zadośćuczynienie za zbrodnie - napisał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który składa wizytę w stolicy Namibii.

"W latach 1904-1908 Niemcy z premedytacją wymordowali dziesiątki tysięcy ludzi z plemion Herero i Nama, wielu z nich wypędzając na pustynię na śmierć z pragnienia. Dziś w Windhuk Polska oddaje hołd ofiarom tego ludobójstwa. Wspieramy Namibię w walce o zadośćuczynienie za zbrodnie" - napisał w sobotę na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Wcześniej odbyły się pierwsze od blisko 20 lat konsultacje pomiędzy Polską a Republiką Namibii. Jabłoński napisał, że omówił z wiceszefową MSZ Namibii Jennelly Matundu m.in. "relacje polityczne, gospodarcze, skutki agresji Rosji na Ukrainę". "A także podobne doświadczenia historyczne naszych narodów, na których fundamencie budujemy współpracę na przyszłość" - dodał.

Do 1915 roku na terenie dzisiejszej Namibii istniała kolonia Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia. Rzesza Niemiecka brutalnie tłumiła powstania ludów Herero i Nama przeciw jej władzy. Podczas wojny powstańczej w latach 1904-1908 doszło do masowego mordu, który uważany jest za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Rząd federalny i rząd Namibii od dłuższego czasu negocjują porozumienie w sprawie odszkodowań dla Namibii. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk