Ukraińska armia otrzymała pierwsze wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe LRU, przekazane przez Francję; jest to wymierny dowód przyjaźni łączącej prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Emmanuela Macrona - oznajmił we wtorek na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Nasze wojsko będzie teraz "jeszcze skuteczniejsze w powstrzymywaniu i niszczeniu wroga" - dodał przedstawiciel rządu w Kijowie, który podziękował za wsparcie ministrowi obrony Francji Sebastienowi Lecornu, a także rządowi i narodowi tego państwa.

Pierwsze doniesienia o planowanym przekazaniu Ukrainie przez Francję trzech egzemplarzy LRU, czyli zmodernizowanej wersji amerykańskich wyrzutni M270, pojawiły się w połowie października. W tym samym miesiącu władze w Paryżu zapowiedziały dostarczenie Kijowowi systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Crotale oraz przeszkolenie na swoim terytorium około 2 tys. ukraińskich żołnierzy.

26 listopada prezydent Macron oznajmił, że Francja jest gotowa przekazać 6 mln euro na pomoc Ukrainie w transporcie żywności do Jemenu i Sudanu w ramach nowego planu Światowego Programu Żywnościowego. (PAP)