Rosyjskie bombardowania celów cywilnych na Ukrainie było tematem poniedziałkowych pilnych konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - podała Kancelaria Prezydenta.

autorzy: Aleksandra Rebelińska, z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

W poniedziałek rano Rosja rozpoczęła zmasowany atak rakietowy na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły także m.in. w Kijów, Zaporoże oraz w miasta obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego. Regionalne władze na zachodzie kraju, we Lwowie, Tarnopolu i Chmielnickim powiadomiły o uruchomieniu systemów obrony przeciwrakietowej i wybuchach. W wyniku ataku na centrum Kijowa zginęło co najmniej osiem osób, a 24 zostały ranne. Zbierane są dane o stratach cywilnych w innych regionach kraju.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w poniedziałek na Twitterze, że prezydent Andrzej Duda odbył pilne konsultacje z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Jak przekazano, rozmowa dotyczyła dzisiejszych rosyjskich bombardowań celów cywilnych na Ukrainie.

"Rozmawiałem z prezydentem Andrzejem Dudą o dalszym wsparciu ze strony sojuszników NATO dla Ukrainy i podziękowałem mu za kluczowy wkład Polski" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

"Rosja kontynuuje swoją niczym niesprowokowaną agresję przeciwko niepodległemu narodowi. My pozostajemy na niezmienionym kursie" - dodał

Rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy

Tuż po atakach odbyły się pilne konsultacje prezydentów Polski i Ukrainy. Jak poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, prezydenci rozmawiali m.in. o dalszych dostawach środków niezbędnych do obrony Ukrainy.

Prezydent Zełenski po konsultacjach napisał na Twitterze, że wraz z prezydentem Dudą będą wspólnie pracować nad zwiększeniem pomocy międzynarodowej dla Ukrainy, wzmocnieniem ukraińskiej obrony i dalszą izolacją Rosji.(PAP)