Dworczyk był pytany w poniedziałek w RMF FM o temat reparacji wojennych, które Polska chce uzyskać od Niemiec. Podkreślił, że po opublikowaniu 1 września raportu o stratach poniesionych przez nasz kraj podczas II wojny MSZ rozpoczął prace nad opracowaniem noty dyplomatycznej, która ma być gotowa w ciągu kilku tygodni. Jak przypomniał, nota dyplomatyczna formalnie otwiera rozmowy i negocjacje między Polską a Niemcami ws. reparacji.

Dworczyk był pytany, kto w imieniu Polski będzie prowadził negocjacje z Niemcami. "Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest partnerem do międzynarodowego dialogu, również dotyczącego reparacji" - odpowiedział. "Na pewno będzie politycznie wyznaczona osoba z kierownictwa oraz zespół osób, które będzie ją wspierał" - dodał.

"Jest tu szereg ważnych obszarów, które będą omawiane - zaczynając od tego, jak ten raport powstał, na jakich danych został oparty" - wskazał. "Na pewno nie będzie to prosty i krótki proces, natomiast dobrze, że został formalnie podjęty i dobrze, że ten dialog będzie w tej chwili na tym poziomie formalnym, a nie tylko werbalno-deklaratywnym się toczył" - podkreślił Dworczyk.

Reklama

autor: Grzegorz Bruszewski