15 tys. kontrolerów lotów w Rosji, a więc około połowa, częściowo nie wykonuje teraz swojej pracy - ocenia szef związków zawodowych kontrolerów lotów (FPAD) Jurij Kowalow. Skierował on w tej sprawie list do prokuratury generalnej.

O liście poinformowało w środę Radio Swoboda (rosyjska redakcja Radia Wolna Europa/Radia Swoboda). Według związków zawodowych państwowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za transport lotniczy redukuje personel. Przenosi pracowników na niepełny czas pracy bądź zawiesza jej wykonywanie.

Jak podaje Radio Swoboda, prokuratura nie dopatrzyła się jednak powodów do wszczęcia kontroli z powodu sytuacji w tej branży.

Problemy pojawiły się już podczas pandemii koronawirusa. Branża lotnicza straciła wówczas znaczną część dochodów z powodu ograniczenia liczby rejsów lotniczych. Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę sytuacja jeszcze się pogorszyła, bowiem Rosja w odpowiedzi na sankcje Zachodu zamknęła niebo dla samolotów z tych państw. Usługi nawigacji dla przewoźników zagranicznych były zaś dziesięciokrotnie droższe, niż dla przewoźników krajowych.