Siły rosyjskie usiłują zająć Rubiżne w obwodzie ługańskim i inne miejscowości Donbasu oraz niszczą cywilną infrastrukturę Ukrainy – poinformował w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Na kierunku donieckim siły rosyjskie kontynuują natarcie w celu całkowitego zajęcia Rubiżnego, a także zajęcia Łymanu i Siewierodoniecka. Prowadzone są działania szturmowe przy wsparciu artylerii także w kierunku Bachmutu, Awdijiwki i miasta Kurachowe.

W Mariupolu siły rosyjskie blokują pododdziały ukraińskie w rejonie kombinatu Azowstal i szturmują go przy użyciu artylerii i czołgów, a także wykonują ataki rakietowo-bombowe.

Na kierunku słobożańskim wojsko rosyjskie stara się nie dopuścić do dalszego przesuwania się wojsk ukraińskich w stronę granicy państwowej.

Na kierunku iziumskim siły rosyjskie koncentrują się na atakowaniu ukraińskich pododdziałów. Na kierunku południowobużańskim i tawrijskim próbują poprawić swoje położenie taktyczne.

Na kierunku mikołajowskim siły rosyjskie nadal ostrzeliwują pozycje ukraińskie, a w celu zerwania kanałów komunikacyjnych używają systemów walki radioelektronicznej.

Okupanci ostrzeliwują z artylerii pozycje ukraińskie na kierunku krzyworoskim. Aby umocnić się na zajętych terenach wykonują prace inżynieryjne i tworzą nowe pozycje w okolicach wsi Bruskynske i miasta Wełyka Ołeksandriwka.

Napięta sytuacja panuje w Naddniestrzu. Siły rosyjskie nadal są tam w pełnej gotowości bojowej.

Nieustanne ostrzały miejscowości ukraińskich i obiektów infrastruktury nie pozwalają na przeprowadzenie pełnej ewakuacji cywilów i rannych ze stref działań bojowych. (PAP)