Na kierunkach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły w poniedziałek sześć rosyjskich ataków, zniszczono 40 jednostek sprzętu na ziemi i pięć w powietrzu – poinformował wieczorem na Facebooku sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych, czyli wojsk ukraińskich walczących w Donbasie.

„W ciągu doby żołnierze zgrupowania Połączonych Sił Zbrojnych skutecznie odparli sześć ataków przeciwnika” – podano w komunikacie. (facebook.com/pressjfo.news/posts/357616903060293)

Ukraińcy zniszczyli m.in. cztery czołgi, pięć systemów artyleryjskich, 13 jednostek sprzętu pancernego i 15 samochodów. Zestrzelili dwa samoloty i trzy bezzałogowce typu Orłan-10.

W obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, doszło w poniedziałek do ostrzału z terytorium Rosji; nikt nie ucierpiał - poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki. Ostrzelana została hromada (gmina) Białopole, na północ od Sum.

Żywycki nazwał "prowokacją" poniedziałkowy ostrzał z terytorium Rosji.

"Poszkodowanych z naszej strony nie ma" - przekazał szef obwodu w oświadczeniu na komunikatorze Telegram: https://t.me/Zhyvytskyy/1791.

Na początku kwietnia wojska rosyjskie musiały wycofać się pod naciskiem sił ukraińskich z sąsiadującego z Rosją obwodu sumskiego