Zobowiązaliśmy się, by w 2022 r. wraz ze społecznością międzynarodową dostarczyć Ukrainie dodatkowe wsparcie, którego wartość będzie przekraczała 24 mld dolarów - zadeklarowali ministrowie finansów krajów G7, którzy spotkali się w środę w Waszyngtonie.

W stolicy USA Waszyngtonie trwa wiosenne posiedzenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) oraz Banku Światowego. W środę odbyło się również spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G20 oraz ministrów finansów krajów G7.

Szefowie resortów finansów państw G7 zadeklarowali we wspólnym oświadczeniu, że są gotowi, by w razie potrzeby, jeszcze zwiększyć wsparcie dla Ukrainy.

Skrytykowali też obecność delegacji rosyjskiej podczas spotkań MFW, Banku Światowego i G20. "Organizacje międzynarodowe i wielostronne fora nie powinny już prowadzić swoich działań z Rosją w normalny sposób, tak jakby nic się nie stało" - przekazano w oświadczeniu.

W trakcie wystąpienia przedstawicieli Rosji podczas środowego spotkania krajów G20, delegacje USA, Unii Europejskiej, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Kanady demonstracyjnie opuściły salę posiedzeń.(PAP)