Władimir Putin ma szykować atak terrorystyczny na elektrownię atomową w Czarnobylu - poinformowała na swoim profilu na Twitterze ukraińska Rada Najwyższa.

"Putin przygotowuje atak terrorystyczny w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Okupanci planują wywołać sztuczną katastrofę. Z tego, co wiadomo, okupanci próbują sfabrykować dowody świadczące o zaangażowaniu wojska ukraińskiego. Konkretnie, w pobliżu lotniska w Hostomlu zauważono rosyjskie mobilne chłodnie zbierające ciała zabitych ukraińskich obrońców" - czytamy w serii wpisów.

https://twitter.com/ua_parliament/status/1502284300154249218?s=20&t=eA7Ixw5qTBq5tYgGXnYq3A

"Istnieje możliwość, że okupanci przedstawią ich jako +zabitych sabotażystów+ w strefie czarnobylskiej. Zaborcy już odmówili ukraińskim ekipom remontowym dostępu do elektrowni. Rosyjscy dywersanci wkraczają na teren Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej przykrywką +białoruskich specjalistów+" - ostrzegła Rada Najwyższa, przypominając, że obiekt jest w tej chwili całkowicie odłączony od systemów monitoringu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Ponadto, jest on także pozbawiony dopływu prądu, a zasilania awaryjnego wystarczy jedynie na 48 godzin.

"Wcześniej oddziały Putina zaatakowały Zaporoską Elektrownię i Charkowski Instytut Fizyki i Techniki, gdzie znajduje się eksperymentalny reaktor jądrowy. Działania te wpisują się w rosyjski szantaż, którego celem jest uzyskanie niedopuszczalnych ustępstw ze strony ukraińskiej" - ocenił ukraiński parlament. (PAP)