Omikron odpowiada obecnie za większość nowych infekcji koronawirusem we Francji - poinformowała krajowa agencja służby zdrowia, cytowana w piątek przez agencję AFP. Na początku mijającego tygodnia wariant ten wykryto w ponad 52 proc. sprawdzonych pod tym kątem testów, podczas gdy tydzień wcześniej było to 15 proc.

Jak wskazuje AFP, tak szybkie rozprzestrzenienie się Omikronu było spodziewane, ponieważ wariant ten jest bardziej zakaźny od poprzednich szczepów i odpowiada już za większość nowych zakażeń w innych krajach europejskich, m.in. w Wielkiej Brytanii i Portugalii.

To właśnie wysoka zakaźność Omikronu sprawia, że obecna fala epidemii we Francji jest tak wysoka, że w środę i czwartek rejestrowano ponad 200 tys. nowych infekcji.

Z tego powodu rząd francuski ogłosił w poniedziałek nowe obostrzenia, takie jak ponowne wprowadzenie pracy zdalnej w niektórych firmach oraz limity przy wstępie na wydarzenia publiczne.

Obecnie łącznie ponad 18 tys. pacjentów z Covid-19 leczy się we francuskich szpitalach, z czego ponad 3,5 tys. przebywa w stanie krytycznym. Od początku pandemii z tej przyczyny zmarło już ponad 123,5 tys. zakażonych osób.