Dla porównania, w środę wykryto ponad 34 tysiące zakażeń. Od 16 października ponad 1000 osób codziennie umiera w Rosji na Covid-19.

Władze sanitarne poinformowały w czwartek o wykryciu pojedynczych zakażeń nowym wariantem koronawirusa AY.4.2. Jest to jedna z odmian wariantu Delta, najpierw zidentyfikowana w Wielkiej Brytanii. Odmiana ta może być o 10-15 proc. bardziej zaraźliwa od pierwotnej Delty.

W Moskwie, na którą przypada około 20 proc. wszystkich zachorowań w Rosji, od 28 października do 7 listopada zamknięte zostaną restauracje i kawiarnie. Odwołane zostają imprezy kulturalne, sportowe i rozrywkowe. Muzea i teatry będą działać, ale sale mogą być zapełnione tylko w połowie. O tych ograniczeniach poinformował w czwartek mer rosyjskiej stolicy Siergiej Sobianin.

Reklama

Tydzień od 30 października w całej Rosji będzie wolny od pracy. Celem jest spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Część tych dni pokrywa się z zaplanowanym wcześniej długim weekendem w dniach 4-7 listopada, wynikającym z dnia wolnego, którym jest święto państwowe - Dzień Jedności Narodowej - obchodzone 4 listopada.