Wysoki rangą przedstawiciel talibów Anas Hakkani spotkał się w środę z byłym prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem i byłym wiceprezydentem Abdullahem Abdullahem, aby przedyskutować kwestię powołania nowego rządu. Według AFP spotkanie odbyło się w Kabulu.

Abdullah Abdullah jest także szefem afgańskiej rady ds. pojednania narodowego, instytucji odpowiedzialnej za negocjacje pokojowe w Afganistanie.

Kierownictwo talibów oznajmiło, że "wybaczyło wszystkim dawnym członkom rządu, więc nie ma potrzeby, aby ktokolwiek opuścił kraj" - podał amerykański ośrodek SITE Intelligence Group, monitorujący organizacje ekstremistyczne w mediach, po opublikowanych przez talibów nagraniach ze spotkania Karzaia z Hakkanim.

AP pisze, że spotkanie to było częścią wstępnych rozmów mających ułatwić negocjacje z mułłą Abdulem Ghanim Baradarem, przywódcą politycznym talibów. USA uznały w 2012 roku siatkę Hakkaniego za ugrupowanie terrorystyczne i jego udział w przyszłym rządzie afgańskim mógłby spowodować międzynarodowe sankcje.

Baradar, jeden ze współtwórców ruchu talibów, przyleciał we wtorek ze stolicy Kataru Ad-Dauhy, gdzie od kilku lat mieszkał. W Ad-Dausze przebywa kierownictwo polityczne talibów, w tym mieście toczyły się również negocjacje pokojowe między USA i talibami oraz między talibami a prozachodnim afgańskim rządem.

Baradar w lutym 2020 roku w imieniu talibów podpisał w Ad-Dausze porozumienie pokojowe z USA. Według umowy Amerykanie mieli wycofać się z Afganistanu, a talibowie zrezygnować z działań terrorystycznych i podjąć negocjacje z rządem w Kabulu.