Skuteczność pełnego zaszczepienia przeciwko Covid-19 w zapobieganiu śmierci i hospitalizacji na intensywnej terapii wynosi około 97 procent - podkreślił włoski Instytut Służby Zdrowia w raporcie. W przypadku jednej dawki skuteczność tę oceniono na ponad 82 procent.

Na podstawie najnowszych analiz Instytut zaznaczył również, że dwie dawki są skuteczne w prawie 95 proc. w zapobieganiu kuracji na zwykłym oddziale covidowym, a jedna dawka w 82 proc.

Ministerstwo Zdrowia w Rzymie zdecydowało w piątek o skróceniu z 10 do 7 dni wymogu kwarantanny dla osób zaszczepionych, które miały kontakt z zakażonym koronawirusem. W wydanym okólniku zarządzono, że ludzie ci mogą zakończyć kwarantannę, jeśli wykonany po siedmiu dniach test da wynik negatywny. Osoby niezaszczepione muszą odbyć 10-dniową kwarantannę po kontakcie z kimś zainfekowanym.

We Włoszech notuje się ponowny wzrost liczby zgonów na Covid-19. Ostatniej doby zmarło 45 osób i stwierdzono ponad 7400 następnych przypadków zakażeń w 225 tysiącach testów. Łączna liczba zmarłych wynosi 128 379.

Do szpitali trafiło następnych ponad 70 osób, w tym 17 na intensywną terapię, gdzie przebywa obecnie 369 najciężej chorych.